14.7.10

James Tissot´ lugematud inglid

"Aja kulgu sümboliseerivad inglid"

Prantsuse kunstnik James Jacques Joseph Tissot (15 oktoober 1836 – 8. august 1902) on meil Eestis peaaegu tundmatu. Ometi on tal sadu, kui mitte tuhandeid maale ja joonistusi.

Ta sündis Nantesis, õppis Pariisi Kaunite kunstide koolis Ingres´, Flandrini ja Lamothe´i käe all. Tuntuks sai ta 23-aastaselt maaliga, mis kujutas Fausti ja Margarete kohtumist. Sellele järgnes tohutu palju maale kaunitest naistest ja naiseilust selle sõna parimas tähenduses.

Pärast Prantsuse-Preisi sõda läks ta elama Londonisse. Sellest ajajärgust on tuntud tema "Edevuse Laada" illustratsioonid. 1870-ndatel aastate kohtus ta oma armastatu Kathleen Newtoniga ja nad olid 1882. aastani lahutamatud. 28-aastaselt lõpetas Kathleen oma elu enesetapuga.

Varsti pärast seda pühendus Tissot usutemaatikale. Sellest sai tema elutöö, selles elas ta välja oma kaotusevalu. Rohkem kui 700 piibliteemalist illustratsiooni kujutavad vist küll kõiki Jeesus Kristuse eluseiku ja kogu Vana Testamendi sündmustikku. Põhjalikud on tema pildisarjad neitsi Maarja ja Jeesus Kristuse elust.

Ta läks elama Pariisi, seejärel Palestiinasse; tema loomingu ulatuslikud näitused olid Pariisis ja Londonis. Rohkem kui 500 Tissot´ teost on praegu Brooklyni Muuseumi valduses New Yorgis.

Tissot huvitus oma piltides eriti usuliste emotsioonide edasiandmisest.  Ka tema inglid on eelkõige tunnete väljendajad.

"Jeesus inglitega", 1886 - 1894, Brooklyni Muuseum
Inglid taastamas ristilöödu jõudu.
"Maarja kuulutus", 1886 - 1896
"Maarja-Magdaleena küsitleb hauda valvanud ingleid",
1886 - 1894, Brooklyni Muuseum


"Kahetseva varga hing paradiisis",
1886 - 1894, Brooklyni muuseum
"Aadama ja Eeva väljaajamine paradiisist",
 1896 - 1900. Juudi muuseum, New York

No comments:

Post a Comment

Related Posts with Thumbnails