3.3.08

Veel minu mandalastMu teise blogi postituse "Minu mandala" kommentaarides oli küsimus, kas mandalat või mandala taolist ringjoonist saaks siis ise endale teha, lihtsalt fantaasiat lendu lastes. Toon selle teema nüüd siia üle.

Siinsed videod on vastuseks sellele küsimusele, näidates, kui palju erisuguseid mandalaid võib olla. Eks olegi ju kõik mandalad inimese "isetehtud" – ja kes saab seda keelata? – kuigi ühel juhul on tegemist kosmilise olemise harmoonia, kõikehõlmava jumaliku korra tõlgitsusega, teisel juhul oma sisekosmosega ehk hingepildiga, kolmandal puhul püha geomeetriaga jne. Võimalusi on tohutult palju, tegijast endast johtub, mida ta näeb ja mida kujutab. Ka lihtne lillering võib olla mandala. Samuti ümmargune heegeldatud pitslina. Värvilise mustriga liivaring.
Ja nii edasi.. Enamasti on see isetegemine omamoodi vabastav, raamidest välja toov, puhastav, rõõmustav või lihtsalt lõõgastav nii tegemise protsessis endas kui ka imelist tulemust -- loomingut -- vaadates selle valmimise järel.

Milmandalas 1.

Milmandalas 2.

Lisan siia ka mõned viited:

Tiibeti kosmoloogiast ajendatud Paul Klee mandalad.

Margus Rump mandalatest kui kosmilistest ringidest jumaliku korra ja harmoonia väljendamiseks.

Näiteid lillemandalatest Tuulepesa foorumis.

No comments:

Post a Comment

Related Posts with Thumbnails