Francesc Català-Roca
„Ingel jõulusõime lavastusest.
Engordany, Andorra.“
„Ingel jõulusõime lavastusest.
Engordany, Andorra.“
1955.
Francesc Català-Roca (19. märts 1922 – 5. märts 1998) oli katalaani kuulsamaid fotokunstnikke, kelle loomingut on võrreldud tuntud prantsuse pildimeistrite Henri Cartier-Bressoni ja Robert Doisneau' omaga. Pildistama hakkas Català-Roca 13aastaselt, innustatuna isast, kes oli reklaamifotograaf. Eriti hinnatud on Francesc Català-Roca reportaažid ja elu-olufotod. Esimese isiknäituse korraldas ta 1953. a; on üle 50 fotoraamatu autor. Pälvinud rohket äramärkimist ja auhindu nii Hispaanias kui mujal. Tema loomepärand koosneb rohkem kui 200 000 fotonegatiivist.
Vene keele vahendusel tõlkisin siia mõned Francesc Català-Roca ütlused fotokunsti kohta:
„Tõik, et arst saab inimese fotot vaadates panna diagnoosi, räägib sellest, et fotol on kujutatud midagi rohkemat kui ainult inimese figuur.“
„Kui pildistame, siis teeme valiku nii suurest hulgast võimalustest, vaatenurkadest ja olukordadest, et juba see valik ise on looming.“
„Fotograafia on kunstiajaloos nii noor kunstiliik, et isegi väga noortes riikides võivad tekkida või kujuneda selle klassikud.“
„Nüüd, mil me oleme end täis söönud värvidest, on aeg üle minna maksimaalselt monokroomsetele töödele, lakoonilistele nagu must-valged fotod, et siis järk-järgult lisada tooni ja ilmutada eri värve, kuid teha seda nii, et värvid ei torkaks silma, vaid sulanduksid omavahel.“
„Selle sajandi lõpu inimesed vaatavad fotosid teadmata, kas need olid must-valged või värvilised, sest värv on juba kõik allutanud enesele.“
Aitäh Albertile repro eest, mis juhatas mind selle huvitava fotograafi loomingu juurde.
¡Gracias Albert!
No comments:
Post a Comment